30 mld złotych- Tyle trafia do budżetu z podatku VAT

Utworzono: 27 stycznia, 2016 o 4:35

Od pięciu lat obowiązuje nas w Polsce podniesiona stawka podatku VAT. Konsumenci dokładają do budżetu aż 6 miliardów rocznie. Przez te wszystkie lata zebrała się więc kwota 30mld złotych. Czy więc skończy się coś, co daje państwu taki przychód? Sami musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

przygladamy_sie_podatkowi_VAT_300
Wiadomo, iż obniżenie podatku VAT byłoby dla nas „zwykłych obywateli” czymś idealnym. Niestety nie ma na co liczyć, bowiem rząd doskonale wie, jak duże pieniądze trafiają w ten sposób do budżetu państwa. Oczywiście są tacy, którzy głoszą, iż stawki sprzed 2011 roku wrócą. Tak mówi między innymi szef Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, ale zastrzega przy tym, iż trzeba w tej sytuacji spełnić jeden warunek. Jaki? Trzeba zobaczyć, jakie będą efekty dotyczące ograniczenia wyłudzeń związanych z tą właśnie daniną. Czy jest szansa, że w styczniu 2017roku podatek VAT zostanie obniżony? Według nas nie, ale nie ma co się zastanawiać, tylko poczekać na rozwój wydarzeń cały 2016rok.

W chwili obecnej ustawa nowego rządu PIS nie obniża stawki VAT. Ci bowiem uważają, że dzięki niej roczne wpływy do budżetu mogą sięgnąć nawet 19mld złotych rocznie. Patrząc na poprzedni rok szacuje się, iż kwota która nie trafiła na konta fiskusa wynosić może nawet 50 mld złotych. Cóż to oznacza? Iż możliwe jest ograniczenie nadużyć o mniej niż połowę. Ale Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu uważa, iż nie ma możliwości, by w najbliższych latach podatek VAT został obniżony.

Jak wiadomo, za rządów PO, kiedy to odsetki od obligacji państwowych zaczęły rosnąć, a wpływy spadać brakowało w kasie pieniędzy. Rząd, którym dowodził Donald Tusk zdecydował więc o tym, by w 2011 roku podnieść podatek VAT z 7% na 8% i z 22% na 23%. Większość tej decyzji nie potępia, bowiem sytuacja Polski nie wyglądała ciekawie, a można było zrobić dużo gorzej, więc nie ma co analizować i utwierdzać się w przekonaniu, że podjęto decyzje złe. Takie nastąpiły, trzeba się było z tym pogodzić, ale wiadomo, iż niższy VAT na pewno każdy z nas chciałby mieć. Początkowo miało tak być tylko do 2013roku, potem przedłużono to do końca 2016roku. Czy to się jednak za rok zmieni? Mało prawdopodobne.

W naszym kraju dzieją się różne cuda. Choć zarabiamy bardzo mało, ceny, podatki, opłaty i inne wydatki są na zdecydowanie wyższym poziomie, niż w innych państwach. Czy Polska jest więc krajem absurdu? Coraz częściej jesteśmy przekonani o tym, że tak!

źródło: mebank.pl

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 27 stycznia, 2016 o 4:35