Pożyczki społecznościowe

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 8:00

Najważniejsza kwestią przy rozpoczynaniu tego rodzaju działalności jest oczywiście kapitał obrotowy. Serwisy pośredniczące, czyli serwisy za pośrednictwem, których można uzyskać pożyczkę, nie są dziś jeszcze istotną konkurencją dla banków. W roku 2010 serwisom pożyczkowym udało się pożyczyć około 42 mln zł, bankom jednak znacznie więcej – około 50 mld zł. Działalność ta jednak bardzo szybko się rozwija i zdobywa nowych klientów. Na najbardziej znanym serwisie kokos.pl zarejestrowało się już około 200 tys. osób i ich liczba stale rośnie.

Kto może się zajmować działalnością social lending?

Social lending to działalność finansowa. Do jej prowadzenia nie jest konieczne zakładanie firmy. Tego rodzaju działalność polega przede wszystkim na udzielaniu pożyczki sobie wzajemnie. Portale typu kokos.pl jedynie w tym pośredniczą jako kanał przepływowy. Głównym warunkiem jest tutaj wiarygodność. Owa wiarygodność jest weryfikowana na podstawie danych osobowych i poprzez bazy typu: InfoMonitora i Krajowego Rejestru Długów. Konieczne jest także posiadanie osobistego rachunku w banku.

Niezbędne inwestycje

Najważniejszy jest kapitał obrotowy – co najmniej 50 tys. zł i więcej. Mniejszy kapitał nie jest opłacalny. Przyda się także komputer popularnej konfiguracji oraz dostęp do Internetu.

O czym warto pamiętać?

Bardzo istotna kwestią jest ryzyko straty. Zdarzają się bowiem oszuści, którzy znikają z pieniędzmi i nie można ich już odzyskać. Dzięki licznym zabezpieczeniom wprowadzonym w serwisach, ryzyko strat się zmniejszyło. Warto zapoznać się także z reputacja danego pożyczkobiorcy i przyjrzeć się jego wiarygodności. Im lepsza reputacja tym większe szanse na spłacenie długu w terminie. W 2011 roku kokos.pl zarejestrował około 320 pożyczek, które nie zostały spłacone przez pożyczkobiorców. Łączna suma niespłaconych pożyczek to około 75 tys. zł. Terminowo natomiast spłacono około 6700 kredytów, których łączna wartość wynosiła 1,6 min zł. Od wiarygodnych pożyczkobiorców możemy spodziewać się odsetek w wysokości około 12 procent.

Pierwsza pożyczka powinna wynosić około 1 tys. zł. Stopniowo możemy powiększać kwotę. Ważne, aby pierwsza pożyczka została zwrócona, dopiero wtedy możemy rozszerzać działalność. Pożyczając przykładowo co najmniej 10 osobom ryzyko jest różne. Najlepiej pożyczać nowicjuszom, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w finansach. W takich przypadkach rocznie możemy uzyskać nawet 23 procent.

Potencjalne zarobki

Pożyczki społecznościowe są przedsięwzięciem bardzo dochodowym, znacznie lepszym niż np. lokaty bankowe, ma których zarobić można około 15 procent w skali roku. W przypadku pożyczek społecznościowych jest to aż 20 procent. Dysponując kwotą co najmniej 50 tys. zł możemy co miesiąc zarabiać 1 tys. zł.

Największymi i najpopularniejszymi pośrednikami na rynku finansowym są obecnie: kokos.pl oraz finansowo. Informacje finansowe i pomoc dla zadłużonych:  forum kredytowe ukredytowani.pl.

Konieczne wydatki

  • Kapitał – 50 tys. zł
  • Komputer – 3 tys. zł
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:55