Biuro rachunkowe

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 8:08

Na współczesnym rynku funkcjonuje wiele firm świadczących usługi księgowe i rachunkowe. Zarejestrowanych jest około 4,5 mln firm. Większość z nich jest aktywnie działa na rynku, posiada stałych klientów i zlecenia. Jedną ze świadczonych usług jest rozliczanie podatkowe, tworzenie przelewów na potrzeby ZUS, bieżące śledzenie prawa pracy oraz podatków. Dodatkowo monitorują przepływ finansów w danej firmie. Obecnie jest duże zainteresowanie prywatnymi biurami rachunkowymi.

Kto może zając się księgowością?

Usługi księgowe oraz rachunkowe może świadczyć jedynie osoba mająca stosowne uprawnienia, licencje, wykształcenie kierunkowe i doświadczenie zawodowe. Jeśli sami nie posiadamy wykształcenia w tej dziedzinie to możemy zatrudnić osoba, która niezbędne uprawnienia ma. Musimy się jednak liczyć z tym, że jej wynagrodzenie będzie musiało wynosić około 2 tys. zł co najmniej. Do naszych działań z kolei należało by przede wszystkim wsparcie finansowe, działania promocyjne i marketingowe, poszukiwanie klientów. firmę natomiast powinniśmy zarejestrować pod numerem PKD: 69.20.Z.

Niezbędne inwestycje

Podstawową inwestycją jest odpowiednie pomieszczenie, które będzie siedzibą biura. Oprócz tego potrzebny będzie komputer i pełne wyposażenie lokalu czyli meble – biurko, szafka, regały, półki, fotele. Biuro powinno posiadać także drukarkę i kserokopiarkę. Potrzebne będą także akcesoria biurowe typu: teczki, segregatory, skoroszyty niezbędne do przechowywania dokumentacji. Nie możemy także zapomnieć o odpowiednim oprogramowaniu, którym będziemy się posługiwać w pracy. Niezbędne są arkusze kalkulacyjne, edytory tekstów oraz specjalistyczne programy kadrowo – płacowe.

O czym warto pamiętać?

Bardzo ważna kwestią jest określenie zakresu świadczonych usług. Podstawowym zadaniem biura rachunkowego jest oczywiście rozliczanie z fiskusem, sporządzanie deklaracji podatkowej oraz wszelkiego rodzaju sprawozdań finansowych, rzetelne prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów w obrębie firmy, ewidencja ryczałtu, księgowanie transakcji finansowych, doradztwo w zakresie finansów oraz reprezentacja klienta. Wraz z rozwojem działalności zakres usług można poszerzyć lub ograniczyć. Dodatkowa usługa może być np. przeprowadzanie analiz ekonomiczno – finansowych, sporządzanie rocznych bilansów, list płac oraz działania kadrowe czyli np. rozliczanie pracowników i zarządzanie ich kartotekami.

Przydatne informacje

W celu promocji własnej firmy
warto zainwestować w skuteczną reklamę. Dobrym pomysłem jest reklama internetowa oraz w lokalnej prasie. Możemy także dać ogłoszenie w Urzędzie Skarbowym. Innym sposobem promocji są ulotki lub prywatna strona internetowa. Nasze biuro i nasi pracownicy powinni mieć profesjonalne oraz indywidualne podejście do klientów. Ogromnym plusem będzie np. obiór faktur od klienta w jego firmie, a także wysyłanie wszelkiej dokumentacji finansowej na własny koszt do Urzędu Skarbowego lub innych instytucji.

Potencjalne zarobki

Nasze zarobki będą zależne od zakresu świadczonych usług. Przykładowo za prowadzenie ksiąg rachunkowych jednego klienta możemy uzyskać około 250 zł netto miesięcznie. W miarę zdobywania klientów i poszerzania działalności jesteśmy w stanie zarobić nawet 2 tys. zł obsługując jednego klienta miesięcznie. Wszystko zależy od naszego zaangażowania, profesjonalizmu i jakości świadczonych usług.

Konieczne wydatki

  • Pomieszczenie – 1,5 tys. zł
  • Akcesoria biurowe – 2 tys. zł
  • Komputer – 3,5 tys. zł
  • Drukarka, kopiarka, skaner – 1 tys. zł
  • Internet – 70 zł miesięcznie
  • Oprogramowanie – 600 zł
  • Reklama – 1,5 tys. zł
  • Pensja dla pracownika – około 2,5 tys. zł
  • System alarmowy – 1,5 tys. zł
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:52