Handel adresami internetowymi

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 7:53

Zarabianie na domenach

Każda nowoutworzona firma, chcąc pozyskać klientów tworzy prywatna stronę internetową. Dzięki niej jej pozycja na rynku z czasem wzrośnie, będzie bardziej znana wśród konsumentów oraz użytkowników Internetu. Witryna www jest bardzo ważną w czasie kampanii reklamowej. Bardzo istotna jest jej zawartość, grafika, profesjonalizm oraz adres. Wirtualnych adresów stron internetowych jest ogromna ilość. Jeśli chcemy mieć unikalny adres , który będzie tylko nasz musimy wykupić domenę. Wkrótce pojawia się nowe domeny dzięki którym, adres strony może zostać wzbogacony np. o nazwę firmy, miasta, korporacji itd. Daje to bardzo duże możliwości działania w sieci.

Niezbędne inwestycje

Do prowadzenia działalności
związanej z handlem domenami nie potrzeba wielu rzeczy. Nie jest nawet konieczne zakładanie własnej firmy. Potrzebny jest natomiast komputer, Internet i dużo czasu. Na początek musimy sami stworzyć atrakcyjną domenę lub ją kupić, a następnie sprzedać za możliwie jak najwyższą cenę. Domeny sprzedają się za pośrednictwem takich stron jak np. nazwa.pl, sedo.com, domeniarstwo.pl, badznatopie.pl.

O czym warto pamiętać?

Adresy stron internetowych powinny być atrakcyjne i oryginalne, związane z czołowymi branżami na rynku. Warto zatem inwestować i tworzyć adresy na które w krótkim czasie będzie zapotrzebowanie. Domena może być związana z produktem, branżą lub marką. Działając w tym obszarze warto sprawdzić dostępność wybranych domen, tzn. czy są one zarejestrowane. Adresy WWW są sprzedawane i udostępniane zainteresowanym poprzez rejestratorów. Jeśli chcemy posiadać określony adres i stać się jego prawnym właścicielem, musimy przesłać swoje dane, potwierdzić je i uiścić opłatę w wysokości kilkanaście złotych. Jeśli natomiast chcemy kupić domeny, które już posiadają swoich właścicieli musimy to uczynić za pośrednictwem giełdy. Na giełdzie znajduje się bardzo wiele ofert związanych z domenami. Ceny są różnorodne i uzależnione od atrakcyjności i popularności danej domeny. Niestety zakup wybranej domeny nie jest taki prosty. Zainteresowanie ciekawymi adresami jest spore. W celu pozyskania porządnej domeny możemy zwrócić się o pomoc do firm, które zajmują się przechwytywaniem adresów firm. Koszt takiej usługi jest niewielki a efekty zaskakujące.

Potencjalne zarobki

Mając już wybrana domenę, możemy zarabiać poprzez wyświetlanie reklam, które są związane z tematem danej strony. Taki zarobek jest niewielki, gdyż jest on uzależniony od ilości kliknięć w dany link i wynosi on około kilkanaście groszy. Możemy też rejestrować adresy stron internetowych, które chętnie są wykorzystywane przez duże firmy. Jest to jednak działanie dość ryzykowne, gdyż nie mamy pewności czy w przyszłości znajdziemy na daną domenę kupca. Musimy także pamiętać o ryzyku związanym z handlem domenami. W razie problemów i konfliktów, inicjatywę przejmuje Polubowny Sąd ds. domen internetowych. Warto zatem zapoznać z kwestiami prawnymi przed rozpoczęciem tego typu działalności. Inną dochodową formą zarobku jest m.in. typosąuatting. Opiera się on głównie na rejestrowaniu popularnych domen z błędem np. zamiast onet.pl to tworzymy domenę omet.pl. w sieci bardzo często pojawiają się błędy, można jest wykorzystać do zwiększenia swoich dochodów. Internet daje nam duże możliwości, dzięki którym możemy np. sprawdzić wybraną domenę pod kątem liczby popełnianego błędu. Właściciel konkretnej domeny może zarabiać pieniądze w różny sposób np. poprzez reklamę i stosowanie określonych działań wcześniej opisanych.

Przydatne informacje

Rocznie obrót domenami wycenia się na 1mln zł. Najdroższe i najwyżej wyceniane są adresy: co.pl, lista.pl i oled.pl. warto zapamiętać, że najdroższym adresem internetowym na przestrzeni lat był: www.sex.com, kosztował on 1mln dolarów.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:53