Endokrynologia – leczenie i diagnostyka chorób układu endokrynnego

Utworzono: 17 marca, 2020 o 8:18

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu endokrynnego skutkuje powstawaniem różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, co przekłada się na działanie całego organizmu.  Z chorobami tego rodzaju skutecznie radzi sobie endokrynologia, czyli dziedzina medycyna, zajmująca się funkcjonowaniem układnego dokrewnego, składającego się głównie z gruczołów dokrewnych oraz komórek kontrolujących wydzielanie hormonów. Gruczoły odpowiedzialne są za produkcję hormonów, które wydzielają do krwi i rozprowadzają po całym organizmie. Zalicza się do nich przysadkę mózgową, tarczycę, trzustkę, jajniki, jądra, nadnercza i przytarczyce. Diagnostyką i leczeniem chorób związanych z funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych zajmuje się lekarz endokrynolog. Przedstawiamy, co należy w zakresie jego obowiązków i jakie choroby może leczyć.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Lekarz endokrynolog zajmuje się znalezieniem przyczyny problemów hormonalnych oraz ich terapią. Po skierowaniu pacjenta na badania i zdiagnozowaniu schorzenia, lekarz dobiera metody leczenia, które wydają się być najbardziej skuteczne w przypadku danego problemu. Najczęstszymi formami leczenia, jakie dobiera endokrynolog, jest farmakoterapia lub leczenie chirurgiczne. Niektóre ze zmian, takie jak łagodne guzki, wymagają jedynie obserwacji. W tamach endokrynologii funkcjonuje kilka specjalizacji, które skupiają się na konkretnych gruczołach. Przykładem może być ginekolog-endokrynolog, który może dodatkowo opiekować się pacjentami z problemami hormonalnymi.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Pierwsze objawy, mogące wskazywać na zaburzenia funkcjonowania układu endokrynnego, powinniśmy początkowo zgłosić do lekarza rodzinnego. Jeżeli symptomy wskazują na problemy hormonalne, wówczas otrzymamy skierowanie do endokrynologa którego można znaleźć np tutaj: https://endokrynolog-zawiercie.pl. Najczęściej specjaliści kierują na badania krwi, w tym badania poziomu hormonów. Wykonuje się również USG tarczycy, jeśli lekarz podejrzewa problemy w tym obszarze. Do najczęstszych chorób diagnozowanych i leczonych przez endokrynologa zalicza się:

  • choroby przysadki mózgowej: moczówka prosta, zespół Cushinga, nadczynność i niedoczynność przysadki, akromegalia, hiperprolaktynemi;
  • choroby tarczycy: choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy, guzy i nowotwory;
  • choroby trzustki: cukrzyca, guzy endokrynne;
  • choroby gruczołów płciowych: menopauza, andropauza, zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • choroby nadnerczy: nadciśnienie hormonalne, zespół Cushinga, nadczynność i niedoczynność nadnerczy;
  • zespoły androgenne: nadmierne owłosienie, łysienie, trądzik.

Układ endokrynny – co wpływa na niego negatywnie?

Często zdarza się, że trudno określić konkretne przyczyny, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby z zakresu endokrynologii. Szacuje się, że pewna część chorób jest genetyczna, jednak nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, które oddziałują na nasz układ hormonalny. Istotne znaczenie w funkcjonowaniu układu endokrynnego może mieć silny stres, który został wywołany przykładowo przez ciężką chorobę. Nie bez znaczenia jest również proces starzenia się, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju osteoporozy, która powiązana jest z rozwojem przytarczyc. Ciekawą zależnością jest występowanie związków endokrynnie czynnych, występujących w produktach żywnościowych. Niestety na wiele czynników, mogących wpływać na rozwój schorzeń endokrynologicznych, nie mamy wpływu. Warto jednak zwrócić się do endokrynologa w przypadku pojawienia się takich objawów jak ciągłe zmęczenie, zmiany nastroju czy problemy z menstruacją.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 17 marca, 2020 o 8:18