Internetowa wymiana walut

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 8:06

Roczny obrót polskich kantorów wynosi około 3 mld zł. Są to całkiem przyzwoite i zadowalające dochody. Niestety dochody te mogą drastycznie spać, a powodem tego spadku będzie wprowadzenie w Polsce Euro.

Kto może prowadzić kantor?

Bez względu na to, czy nasz kantor będzie działał w przestrzeni wirtualnej czy rzeczywistej, musimy uzyskać od NBP odpowiednia koncesję na prowadzenie tego rodzaju działalności. Konieczne jest tez posiadanie licencji kasjera walutowego oraz wszelkie uprawnienia związane z wykonywaniem tego zawodu. Uzyskać wspominana licencje nie jest trudno – wystarczy zapisać się na kilku dniowy kurs. Koszt kursu około 600 zł. Dzięki kursowi uzyskamy uprawnienia do obrotu gotówką również w przestrzeni internetowej.

Niezbędne inwestycje

Najważniejsza jest strona internetowa poprzez która będą dokonywane transakcję – kupna i sprzedaży walut. Bardzo ważne jest aktualizowanie obecnego kursu walut. Dodatkowo strona powinna pozwalać na rejestrację użytkowników. Koszt wykonania takiej strony wynosi około 2 tys. zł. Wszelkie dokonywane transakcje będą realizowane poprzez przelew bankowy. Dodatkowo nasz kantor powinien mieć nie tylko dobrej jakości komputer ale również odpowiedni soft do wystawiania dokumentów potwierdzających transakcję.

Przydatne informacje

Zasady prowadzenia kantorów w Polsce określa przede wszystkim Prawo dewizowe oraz rozporządzenie Ministra Finansów z 2004 roku. W wymienionych dokumentach jasno ustalono niezbędne wyposażenie, zasady prowadzenia ewidencji oraz wydawana dokumentów potwierdzających zakup oraz sprzedaż wartości dewizowych. Najważniejsza jest stosowna liczba pieniędzy w różnych walutach – polskich i zagranicznych na bazie, których będziemy pracować. Najlepiej jest zacząć od kapitału wyższego niż 50 tys. zł. Za mniej więcej taką sumę powinniśmy zaopatrzyć się w waluty. Dużo łatwiej prowadzić witrynę internetową, która oficjalnie nie będzie się zajmowała obrotem walutami a jedynie będzie umożliwiać spotkanie lub kontakt osobom, które są zainteresowane transakcjami kupna i sprzedaży np. zagranicznych walut. Stworzenie takiej strony nie jest skomplikowane. Strona może być prosta bez zbędnych funkcji. Do jej stworzenia wystarcza podstawowe informacje na temat projektowania witryn internetowych. Koszt wykonania stron to około 700 zł. Nie ważne czy będziemy prowadzić kantor internetowy czy jedynie stronę WWW, to warto zadbać o odpowiednią reklamę, w tym w pozycjonowanie. Dobrym pomysłem są także ulotki reklamowe, które pomogą pozyskać nowych klientów. Na początek wystarczy około 1,5 tys. zł na zorganizowanie reklamy. Z czasem koszty reklamy wzrosną wraz z zasięgiem naszej działalności.

O czym warto pamiętać?

Trzeba pamiętać o kontrolach, które są co jakiś czas przeprowadzane przez NBP oraz Urząd Skarbowy. Wszelki wykroczenia są karane, a kara jest adekwatna do przewinienia. Niewielkie są karane mandatem a większe i poważniejsze np. odebraniem licencji. Bardzo ważna jest uczciwość i odpowiednie zarządzanie kantorem.

Potencjalne zarobki

Prowadząc kantor jako własny biznes można zarabiać na dwa sposoby. Część naszego zarobku to różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą walut zagranicznych – średnio jest to około 3 %. W takiej sytuacji dochodem jest cała kwota uzyskana ze sprzedaży walut zagranicznych. Kosztem natomiast jest suma niezbędna do zakupu obcej waluty. Istnieją kantory, które uzyskują dodatkowy dochód poprzez prowizję, jaka pobierają za zrealizowana transakcję. Oczywiście wysokość tej prowizji zależy od typu transakcji. Naliczana w ten sposób prowizja jest przychodem podatkowym.

Przydatne informacje

Największym zainteresowaniem cieszą się takie waluty jak euro, dolar amerykański oraz frank szwajcarski – to one zapewniają wysoki obrót polskich kantorów. Kantorów w Polsce jest bardzo wiele. Marże natomiast ustalane są indywidualnie od obrotu. Dużo też zależy od ilości sprzedawanej i kupowanej gotówki, czyli od ilości dokonywanych transakcji. Standardowo przyjęte jest, że wszelkie transakcje nie powinny przekraczać 1%, taki koszt ponosi klient np. kupując określoną walutę. Do tworzenia realizacji przelewów można wykorzystać system elixir, który w ciągu 12 godzin realizuje transakcję. Ważna informacja jest także, fakt, że przy kapitale obrotowym w wysokości co najmniej 50 tys. zł i przy dużej liczbie klientów, nasz roczny zarobek może wynieść nawet 10 tys. zł. Warto także pamiętać, że aplikacje do kasowej obsługi w kantorach nie są takie same. Każde województwo dysponuje innym dostosowanym do wymogów Urzędu Skarbowego z danej okolicy. Konieczne jest prowadzenie skrupulatnej ewidencji – sprzedaży i kupna walut zagranicznych. Ważne jest dokumentacja wszelkich zmian liczby wartości dewizowych. Powinna być ona prowadzona na bieżąco głównie na potrzeby niezapowiedzianych kontroli. Wspomnianą ewidencję poradzi się za pomocą odpowiedniego programu komputerowego, który jednocześnie umożliwia wydawanie naszemu klientowi drukowanych potwierdzeń np. sprzedaży lub kupna.

Konieczne wydatki

  • Kapitał obrotowy – ponad 50 tys. zł
  • Sejf – 4 tys. zł
  • Reklama – 1,5 zł
  • SEO – 700 zł
  • Sewer i domena – 200 zł
  • Kurs kasjera walutowego – 700 zł
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:53