Sprzedaż materiałów dydaktycznych

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 7:57

Podręczniki szkolne są niezbędne w nauczaniu szkolnym. Co roku na rynku pojawiają się nowe pozycję, nowe zestawy podręczników, ćwiczeń i innych materiałów edukacyjnych. Już jeden zestaw nie wystarcza. Kupowanie książek do nauki od starszych roczników już odeszło do przeszłości. Zmieniające się ustawy oraz różnorodność pozycji wydawniczych zmusza rodziców do kupowania najnowszych zestawów, gdyż takie są wymogi szkół i nauczycieli. Jest to dla wielu rodziców dość spory wydatek, który znacząco nadwyręża domowy budżet.

Kto może zajmować się sprzedażą podręczników?

Do prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej nie jest konieczne specjalistyczne wykształcenie. Wystarczą podstawy z zakresu handlu oraz zorientowanie na lokalnym rynku. Bardzo ważne jest rozeznanie, warto wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na podręczniki w okolicznych placówkach oświatowych. Listy podręczników są dostępne w szkołach warto się z nimi zapoznać i na ich podstawie składać odpowiednie zamówienia w wydawnictwach. Firmę handlująca książkami należy zarejestrować pod numerem PKD: 47.61.Z jako sprzedaż detaliczną.

Niezbędne inwestycje

Do rozpoczęcia działalności związanej ze sprzedażą podręczników szkolnych niezbędny jest kapitał obrotowy w wysokości około 25 tys. zł. Pozwoli on na zakup podręczników. Trzeba także zorganizować pomieszczenie do przechowywania zakupionych książek. Warto także pomyśleć o własnej stronie internetowej, która umożliwi zapoznanie się z oferta sprzedażową i dzięki której zainteresowani będą mogli składać u nas zamówienie. Ważna jest także atrakcyjna i przyciągająca uwagę domena. Przyda się także samochód to przewożenia towaru i rozwożenia go do klientów. jeśli nie posiadamy samochodu możemy zamówić transport u producenta, czyli wydawnictwa. Opłata za transport wynosi około 250 zł.

Potencjalne zarobki

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze pozycje podręcznikowe, wybór jest ogromny a ceny stale rosną. Popyt jest ogromny, edukacja szkolna bez podręczników i innych pomocy naukowych w zasadzie nie ma racji bytu. Ceny są wyższe, gdyż wydawnictwa inwestują więcej w ich produkcję, działania logistyczne oraz promocję. Podręczniki można kupić w oficynie, hurtowni, na giełdzie itd. W zależności od miejsca zakupu ceny się od siebie znacznie różnią. Kupując w oficynie, możemy zaoszczędzić nawet 45 % korzystając z atrakcyjnych upustów i rabatów. Kupując zestaw podręczników za około 25 tys. zł możemy na nich zarobić średnio 8 tys. zł istotne jest także jakimi podręcznikami handlujemy. Ceny podręczników do języków obcych lub przedmiotów specjalistycznych są znacznie wyższe. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku podręczników akademickich. Można także zająć się handlem wtórnym podręczników używanych, które są tańsze nawet 40% od podręczników nowych.

Przydatne informacje

Najpopularniejszym wydawnictwem jest Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne jego przychody wynoszą około 230 mln zł. Nowa Era z kolei sprzedało książki o łącznej wartości 185 mln (min) zł. Na trzeciej pozycji natomiast znajduje się Grupa Edukacyjna, która sprzedała w 2010 roku książki o łącznej wartości 83,49 mln zł.

Konieczne wydatki

  • Kapitał – co najmniej 25 tys. zł
  • Komputer – 3,5 tys. zł
  • Internet – 70 zł miesięcznie
  • Strona internetowa – 500 zł
  • Domena – 200 zł

O czym warto pamiętać?

Jeszcze niedawno sprzedaż podręczników nasilała się w czerwcu na początku letnich wakacji oraz pod koniec tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wszystko zależy od nauczycieli i ich wyboru podręczników. Niektórzy dokonują go wcześniej inni później. Wydawnictwa starają się w różny sposób zachęcić nauczycieli do wyboru najatrakcyjniejszych pozycji, dostarczając darmowe egzemplarze lub prezentu. W ten sposób chcą wpłynąć na ich decyzję.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:56