Ubranka dla dzieci – czyli o czym warto pamiętać przy zakupie ubrań dla niemowląt i noworodków

Utworzono: 11 kwietnia, 2022 o 4:45

Nie jest tajemnicą, że dzieci rosną niezwykle szybko i ubrania, które do niedawna wydawały się nawet zbyt duże, nagle w zaskakującym tempie, stają się za małe… Taki stan rzeczy powoduje, że dość często przy zakupie rezygnujemy z jakości na rzecz ceny. Po prostu wychodzimy z założenia, że jest to kolejny zakup „na chwilę”. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść tanich decyzji zakupowych, jest fakt, że dzieci dość szybko niszczą albo brudzą ubrania. To wszystko prawda, może jednak należy zastanowić się nad rozwiązaniem bardziej kompromisowym, dla dobra naszych dzieci? Czyli po prostu nie zapominać że komfort i wygoda, jakie dają lepszej jakości ubrania również są ważne. Dlatego cena nie powinna być jedynym, a z pewnością nie najważniejszym kryterium wyboru…

Jakość materiału

Fundamentalne znaczenie dla zdrowia i komfortu dziecka ma jakość materiału, z którego wykonane jest ubranie. Oznacza to, że odzież dziecięca powinna być wykonana z przewiewnych, oddychających, naturalnych oraz przyjaznych skórze i środowisku naturalnemu materiałów. W praktyce najbardziej sprawdza się bawełna organiczna, która nie tylko zapobiega nadmiernemu poceniu się dziecka ale jest to materiał, który „oddycha” co stanowi duży komfort dla dziecka.

szafa z ubrankami dla dzieci noworodków i niemowlątŹródło: 123rf.com

Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz częściej produkuje się odzież dziecięcą z materiałów mieszanych, przede wszystkim bawełnianą z domieszką poliestru. Taka kombinacja nie jest do końca złym rozwiązaniem, przy czym zawartość poliestru nie powinna przekraczać 30 %! (w myśl zasady im mniej, tym lepiej). Dotyczy to zarówno ubranek dla najmłodszych dzieci, starszych jak również młodzieży. Pewna ilość sztucznego dodatku sprawia, że materiał jest bardziej trwały, łatwiejszy w pielęgnacji oraz po prostu dłużej utrzyma ładny, estetyczny wygląd.

Wygoda

Jako rodzice, powinniśmy zawsze pamiętać, przy zakupach ubrań dla naszych pociech, że żywiołem dziecka jest ruch, już od pierwszych chwil życia. Dzieciom musi przede wszystkim być wygodnie. Ubranko powinno być tak skrojone i dopasowane, aby nie krępowało naturalnych ruchów dziecka. Zbyt obcisły strój, niewygodne spodnie czy getry są problemem nawet, gdy dziecko spokojnie ogląda bajkę, a co dopiero w czasie aktywnej zabawy na dworze. Najważniejsze zatem, aby odzież nie była ani zbyt luźna ani zbyt obcisła, powinna być po prostu właściwie dopasowana do sylwetki dziecka. Bardzo częstym problemem są w praktyce np. gumki przy spodniach, spódniczkach czy też dziecięcych leginsach. O ile materiał całości jest dobrej jakości, ładnie skrojony i kolorowy, o tyle pas czasem wygląda przerażająco. Gumka bywa tak ciasno wszyta, że dziecku momentalnie robią się odparzenia na delikatnej i wrażliwej skórze. Co z kolei wywołuje  ból i ogólne, uzasadnione rozdrażnienie…

Regulacja 

Dużym atutem ubranek dziecięcych jest możliwość pewnej regulacji rozmiaru np. szerokości w pasie. Spora część oferty ubrań kierowanych do najmłodszych posiada taką możliwość. Rozwiązanie to dotyczy zwłaszcza sukienek, spodni czy dziecięcych spódniczek. Można łatwo sprawdzić czy w danym ubranku przewidziana jest możliwość regulacji. Wystarczy spojrzeć czy w wewnętrznej części (w środku paska) jest zamocowana gumka z możliwością odpowiedniego dopasowania przy pomocy guziczka (umożliwia to zwężenie albo poszerzenie ubranka, według indywidualnych potrzeb).  Niewątpliwie, jest to praktyczne i godne polecenia rozwiązanie.

Wygląd

Pamiętajmy, odzież dziecięca powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Oczywiście, wygląd również ma znaczenie. Zwłaszcza, że „kupujemy oczami”. Jednak, gdy już nasz wzrok przykuje przepiękny, modny strój, oglądając go z bliska powinniśmy zacząć zwracać uwagę na detale. To bowiem one ostatecznie przesądzają o zakupie. Nie zawsze śliczne, modne  guziki w spodenkach są rozwiązaniem funkcjonalnym – zwłaszcza jeśli jest ich wiele a przedszkolak musi szybciutko skorzystać z toalety… Dlatego trzeba pamiętać, że najważniejszym atutem ubranek dla dzieci ich funkcjonalność a dopiero  w dalszej kolejności, to czy są modne i efektowne.

Rozmiar

Rozmiar bywa problematyczny. Co do zasady, każda mama wie, jaki rozmiar aktualnie nosi jej dziecko. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w sklepie, patrząc na metki, tracimy pewność siebie. Czasem idealne będzie 116 cm, czasem okaże się o dwa numery za małe… Dlatego, zawsze warto przyjrzeć się dokładnie i samodzielnie ocenić czy dana rozmiarówka nie jest przypadkiem zawyżona bądź zaniżona (trudniej oczywiście zrobić to, podczas zakupów przez Internet ale tutaj możemy wymienić ubranie na bardziej odpowiedni rozmiar). Pamiętajmy, że nie należy również dokonywać zakupu ubranek zbyt dużych (o dwa, trzy rozmiary). Z uwagi na to, że po pierwsze zbyt duży sweterek, bluzka czy sukienka nie tylko nie wyglądają ładnie, ale zwyczajnie nie są dla dziecka wygodne (takie ubranie spada, krępuje ruchy, okręca się albo po prostu przeszkadza i drażni).

Ciepła kurtka czy kombinezon zimowy

Wybór oczywiście nie jest prosty. Nie ma bowiem rozwiązania uniwersalnego i idealnego. Trzeba pamiętać że w praktyce, w niektórych wypadkach nic nie zastąpi kombinezonu (zwłaszcza w czasie szaleństwa na śniegu, gdy nic się maluchowi nie podwija i nie spada), z kolei w innych dużo praktyczniejsza okaże się kurteczka (np. w czasie dłuższej jazdy samochodem, gdy nie chcemy żeby dziecko się spociło). Warto więc przemyśleć zakup obu opcji (zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci). Jest to z pewnością większy wydatek, jednak korzyści z takiego rozwiązania są niewątpliwie bardzo duże.

Podsumowując, przy wyborze ubranek, warto kierować się nie tylko ceną ale i jakością  wygodą i komfortem dziecka. Jeżeli chcemy zrobić coś dla dzieci poza ubieraniem warto zajrzeć na darmowe edukacyjne gry dla dzieci online jak np. https://grywacz.pl – gdzie gry dla dzieci są starannie wybierane i najwyższej jakości.  Sam materiał ma ogromne znaczenie (powinien być naturalny, oddychający i bezpieczny dla delikatnej i wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka), jak i sposób wykonania ubrania (dużym problemem bywają np. szorstkie, wystające szwy albo drażniące aplikacje na bluzkach czy koszulkach).

Watro również pamiętać, że względu na procesy hormonalne (związane z rozpoczynającym się okresem dojrzewania) mniej więcej od dziewiątego roku życia dzieci zaczynają się intensywniej pocić, a ubrania sztuczne (z dużym dodatkiem poliestru ) będą dodatkowo potęgować problem i faktyczny dyskomfort u dziecka. Ubrania powinny być zatem możliwie jak najbardziej naturalne, niezależnie od wieku.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 12 września, 2022 o 11:49