Salon masażu leczniczego i relaksacyjnego

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 8:04

Odnowa biologiczna, rekreacja oraz wypoczynek są dzisiaj bardzo ważnym elementem naszego życia. Przywiązujemy dużą wagę do naszego wyglądu oraz zdrowia. Często odwiedzamy salony kosmetyczne oraz Spa. W dzisiejszych czasach na terenie Polski działa blisko 14 tys. gabinetów i salonów, których najważniejszą usługą jest profesjonalny masaż leczniczy lub rekreacyjny. Wiele osób chętnie korzysta z usług masażystów.

Kto może prowadzić gabinet masażu?

Do świadczenia usług związanych z masażem nie jest konieczne odpowiednie wykształcenie ani tez pozwolenie na tego rodzaju działalność. Wyjątkiem stanową oczywiście gabinety, które świadczą usługi profesjonalne czyli zabiegi lecznicze lub rehabilitacyjne. W takiej sytuacji potrzebę są uprawnienia do wykonywania konkretnych zabiegów leczniczych. Jeśli nie interesuje nas prowadzenie działalności leczniczej a jedynie wykonywanie masażu relaksacyjnego, musimy oczywiście wiedzieć jak go wykonywać i znać podstawowe techniki masażu. Można się ich nauczyć podczas specjalistycznych i odpłatnych kursów. Zapoznamy się na nich z teoria oraz praktyka, która ułatwi nam pracę. Aby móc rozpocząć działalność należy ją zarejestrować jako działalność usługowa poprawiające kondycję fizyczną pod numerem: 96.04.Z.

Niezbędne inwestycje

Chcąc prowadzić salon masażu, musimy przede wszystkim zainwestować w odpowiednie pomieszczenie, które będzie gabinetem. Pomieszczenie musi posiadać odpowiednie wymiary, czyli powierzchnie co najmniej 12 metrów kwadratowych oraz 2 metry wysokości. Powinno być dobrze oświetlone, przestrzenne i jasne. Ważny jest dostęp nie tylko do światła dziennego – naturalnego ale również do sztucznego, zatem wszelkie lampy są mile widziane. Bardzo ważny jest także kącik przeznaczony do higieny. Gabinet powinien posiadać umywalkę, dostęp do bieżącej ciepłej wody oraz wszystkie niezbędne środki czystości – mydła, ręczniki. Jeśli mamy w ofercie tzw. masaże mokre, czyli masaże z użyciem olejków zapachowo – relaksacyjnych to powinniśmy także posiadać prysznic. Będzie to duża wygoda dla naszych klientów, którzy po takim zabiegu chętnie skorzystają z szybkiego prysznica. Istotne jest także wyposażenie gabinetu. W naszym salonie powinien znajdować się przede wszystkim profesjonalny stół do masażu, wałki rehabilitacyjne, podkładki, prześcieradła, oliwki. Musimy tez zadbać o nastrój – muzykę oraz kolorystykę wnętrza. Kolory powinny być stonowane – najlepiej pastelowe, a muzyka spokojna i odprężająca, kojąca zmysły. Dostosowanie pomieszczenia od podstaw powinno nas kosztować około 10 tys. zł. Nie możemy także zapomnieć o kwestii najważniejszej czyli akceptacji Sanepidu. Dodatkowo, jeśli warunki na to pozwalają to możemy dostosować nasz gabinet również do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Należy pamiętać o takich przedmiotach do ćwiczeń jak: rower, drabinki oraz odpowiednia wykładzina. Ofertę salonu masażu można wzbogacić o usługi solarium i naświetlanie. Wiele osób dzisiaj chętnie korzysta z tego rodzaju usług, szczególnie kobiety. Koszt standardowego urządzenia wykorzystywanego w popularnych solariach wynosi około 30 tys. zł. Urządzenie składa się z lamp, systemu wentylacji oraz nadmuchu. Oczywiście koszt maszyny wzrasta wraz z jego dodatkowymi funkcjami typu opalanie twarzy.

Potencjalne zarobki

Stawka za masaż prezentuje się różnie. Zależy jaki masaż wykonujemy i ile czasu on trwa. Średnio za 1,5 godziny masaż opłata wynosi około 120 zł. Jeśli dodatkowo proponujemy klientom skorzystanie z solarium, możemy zarobić nieco więcej, gdyż minuta w solarium kosztuje już 1,50 zł. Na samym solarium możemy zarobić miesięcznie około 5 tys. jest to zatem działalność dochodowa, przynosząca zadowalające zyski.

Konieczne wydatki

  • Dostosowanie lokalu – 15 tys. zł
  • Stół do masażu – 1,5 tys. zł
  • Wałki rehabilitacyjne – 250 zł
  • Prześcieradła – 250 zł
  • Olejki aromatyczne do masażu relaksacyjnego – 600 zł
  • Atlas – 5 tys. zł
  • System muzyczny – 6 tys. zł

Przydatne informacje

Koniecznie należy zapoznać się z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2004 roku, określa on zasady prowadzenia i dostosowania obiektów usługowych np. salonów fryzjerskich, odnowy biologicznej, kosmetycznych oraz tatuażu. W rozporządzeniu jasno podane są wymagania sanitarne, konieczne do prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej. Niestety, nie wszystkie zakłady spełniają wymienione w rozporządzeniu wymagania, co z kolei źle wpływa na ich jakość i poziom profesjonalizmu.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:56