Opieka nad dziećmi

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 7:37

Jak zarobić jako niania

Ilość miejsc w żłobkach oraz w przedszkolach jest ograniczona. Jest to główny powód dla którego rodzice decydują się na zatrudnienie niani, która pod ich nieobecność zajmie się dzieckiem. Opieka nad dzieckiem to popularna forma pracy dodatkowej dla wielu osób. Dzieckiem możemy się opiekować we własnym domu lub w mieszkaniu klientów. dla młodych osób jest to możliwość zdobycie doświadczenia w pracy z dziećmi.

Kto może zostać nianią?

Nie każdy ma predyspozycje do zajmowania się dziećmi. Bardzo ważne jest podejście do dzieci, cierpliwość, pomysłowość oraz przyjemne i przyjazne usposobienie. Opiekunka może się zajmować kilkorgiem dzieci jednocześnie. Opiekunka z reguły przychodzi w określonych godzinach do dziecka, zdarza się jednak że danym dzieckiem zajmuje się we własnym domu. Uzależnione jest to od indywidualnych ustaleń pomiędzy rodzicami a nianią. Zwykle jest zawierana umowa z rodzicami. Jeśli jednak taka forma pracy nam odpowiada, możemy założyć firmę, która będzie świadczyła usługi związane z opieka nad dziećmi. W takiej sytuacji należy ją zarejestrować pod numerem: PKD: 88.91.Z.

Niezbędne inwestycje

Chcąc zajmować się dziećmi np. we własnym domu musimy przeznaczyć jedno pomieszczenie dla dzieci, w którym będą znajdowały się zabawki, stoliki. Powinniśmy zapewnić dzieciom miejsce nie tylko do zabawy ale również do jedzenia czy spania. Ważny jest także dostęp do ubikacji. Pomieszczenie powinno być w wymiarze: 18 – 20 m

2

O czym warto pamiętać?

Najważniejsza jest organizacja dnia. Każdy dzień powinien być szczegółowo zaplanowany. Dzieci nie mogą się ani przez chwile nudzić. Trzeba im zapewnić rozrywkę przez cały dzień. Zajęcia powinny być ciekawe, rozwijające. Dobrym pomysłem są zabawy edukacyjne i zabawy na świeżym powietrzu, jeśli pogoda na to pozwala. Ważne są także posiłki. Dziecko powinno zjeść drugie śniadanie oraz obiad dwudaniowy wraz z deserem. Posiłki oczywiście możemy przygotować sami, jeśli mamy taka możliwość lub skorzystać z firmy cateringowej. Koszt dziennego wyżywienia jednego dziecka wynosi 15 zł. Stawki są uzależnione od miejsca zamieszkania.

Potencjalne zarobki

Nasze zarobki będą uzależnione przede wszystkim od miejsca, w którym będziemy prowadzić działalność, wieku i ilości dzieci oraz zakresu opieki. Warto zorientować się ile zarabiają doświadczone opiekunki oraz jakie są koszty zapisania dziecka do przedszkola czy żłobka. Dobrym pomysłem, będzie zaproponowanie rodzicom niższych stawek, co z pewnością zachęci ich do skorzystania z naszych usług. standardowa opłata za godzinę opieki wynosi około 16 zł.

Konieczne wydatki związane z działalnością

  • Dostosowanie pomieszczenia – około 4 tys. zł
  • Zabawki – 1,5 tys. zł
  • Wyżywienie – 2,5 tys. zł

Przydatne informacje

Bardzo ważna kwestia jest umowa. Powinna ona zawierać zakres obowiązków, czas pracy, wynagrodzenie oraz informacje dotyczące urlopu, zwolnienia lekarskiego a także określać warunki wypowiedzenia.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:55