Handel monetami kolekcjonerskimi

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 8:07

Obecnie kolekcjonowaniem monet w Polsce zajmuje się blisko 100 tys. osób, czyli znacznie więcej niż np. w Niemczech. Szacunkowo na kolekcjonowanie monet wydały łącznie 5 mld zł. Numizmatyką jest hobby bardzo kosztownym, rozrywką dla prawdziwych pasjonatów, którzy dysponują odpowiednimi funduszami, które mogą przeznaczyć na kolekcjonerskie momenty. Rocznie na rynku pojawiają się numizmaty o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Dla kogo przeznaczona jest numizmatyka?

Podstawą działalności
polegająca na obrocie rzadkimi monetami jest oczywiście wiedza. Trzeba być zorientowanych w tematyce, katalogach np. monet Fischera i banknotów Czesława Miłczaka, cennikach i oczywiście trzeba znać historię danej monety lub banknotu, rok produkcji i wszelkie niezbędne informacje na temat pozycji kolekcjonerskiej. Musimy być przede wszystkim znawcami tejże dziedziny. Bardzo przydatne i zawierające sporo informacji są strony: e-numizmatyka, katalogmonet.pl, wcn.pl, cenum.pl. Firmę trzeba zarejestrować jako handlującą towarami rzadkimi, jako sklep specjalistyczny pod symbolem PKD: 52.48.C.

Niezbędne inwestycje

Najważniejszy jest kapitał umożliwiający zakup odpowiedniej ilości rzadkich i wartościowych monet. Większy kapitał oznacza większy zarobek. Oczywiście można zacząć od niewielkiego kapitału – kilkaset złotych. Bardziej opłacalny będzie jednak kapitał w wysokości około 45 tys. zł, pozwoli on nam spokojnie na zakup numizmatów oraz przyzwoity zarobek, z którego będziemy mogli się utrzymać. Ważny jest także dostęp do komputera i Internetu – umożliwi nam on obrót monetami i poszukiwanie kupców. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wyposażenie czyli: lupę, rękawiczki, klasery i koszulki do przechowywania monet.

O czym warto pamiętać?

Najłatwiej kupować numizmaty na aukcjach internetowych i giełdach. Warto regularnie śledzić plany wydawnicze Mennicy Polskiej oraz NBP. Kupno monet z pierwszej ręki nie jest już tak dochodowym przedsięwzięciem jak kiedyś. Warto także śledzić aukcje internetowe za granicą, gdzie można nabyć również polskie monety i banknoty w korzystnej cenie. Najwięcej polskich numizmatów możemy znaleźć na Ebayu we Franci i Niemczech. Utrudnieniem przy zakupie może być sposób opłaty za kupowany towar. Ważną informacja dla kolekcjonerów jest fakt, że numizmaty można bez problemu sprowadzać z innych państw, kłopotem może jednak być ich wysyłanie. Dotyczy to szczególnie numizmatów wykonanych przed 9 maja 1945 roku, gdyż traktowane są one jako dobra kultury, czyli zabytki.

Potencjalne zarobki

Numizmatyka jest dziedziną, która wymaga wiedzy i właściwego przygotowania merytorycznego. Ponad to jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, dlatego trzeba zachować ostrożność przy inwestycjach i wszelkich transakcjach. Dodatkowo monety są bardzo drogie i ich cena stale rośnie. Dlatego bardzo ważny jest kapitał obrotowy oraz fundusze na regularne uzupełnianie zbiorów. Warto także pamiętać, że wartość monety wzrasta razem z upływającym czasem. Moneta, która kilkanaście lat temu była warta przykładowo 800 zł dziś jej cena jest równa 45 tys. zł. Różnica jest zatem spora.

Przydatne informacje

Przedmiotem handlu są monety i banknoty rzadkie – kolekcjonerskie, które wydawane są głównie z okazji rocznic oraz z okazji upamiętnienia wydarzeń historycznych lub wybitnych postaci np. Jana Pawła II. Na rynek numizmatów trafiają również monety zabytkowe oraz te, które zawierają np. domieszkę złota czy srebra.

Konieczne wydatki

  • Komputer – 1,5 tys. zł
  • Internet – 70 zł miesięcznie
  • Katalogi – 300 zł
  • Klasery – 300 zł
  • Sejf – 1 tys. zł
  • Kapitał obrotowy – co najmniej 20 tys. zł
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:53