Budowanie sieci sprzedaży bezpośredniej

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 7:42

Sprzedaż bezpośrednia kwitła m.in. w latach 80 i 90, w tamtych czasach dużą popularnością cieszyły się takie firmy jak Amway, Oriflame oraz Herbalife. Przedmiotem handlu były kosmetyki, środki czystości oraz atrakcyjne suplementy diety. Niestety czasy świetności tychże firm już minęły. Obecnie na rynku panuje dość spora konkurencja, dzięki której klient ma do wyboru tysiące przeróżnych firm i artykułów. Z tego powodu sprzedaż na zasadach MLM jest dość trudna, mimo to nadal cieszy się ona zainteresowaniem. Wiele firm działających w obrębie MLM daje zatrudnienie. Wiele młodych ludzi korzysta z możliwości dodatkowego zarobku. W niektórych przypadkach jest to początkiem ich świetlanej kariery.

Kto może się zając budowaniem sieci sprzedaży?

Tworzenie dochodowej sieci sprzedaży nie jest łatwym zadaniem. Nie każdy ma do tego predyspozycję, zapal i przede wszystkim umiejętności aktywnego pozyskiwania ludzi. Bardzo ważny jest w tej branży intelekt. Najważniejsze jest projektowanie wzajemnych relacji, zależności oraz rozliczeń. Jest to zadanie bardzo trudne i czasochłonne, wymaga czasu i poświęcenia oraz pełnego zaangażowania. Zajęcie to jest przeznaczone głównie dla osób, które cenią dokładność i posiadają duże pokłady cierpliwości, gdyż na efekty pracy trzeba czasem nieco dłużej poczekać. Zaleta będzie oczywiście doświadczenie w handlu i w bezpośrednim kontakcie z klientem.

Do projektowania można wykorzystać takie aplikacje komputerowe jak np. Pajęczyna Marca i Bukielskiego. Firmę można zarejestrować jako zakład świadczący usługi z zakresu technologii informatycznych i komputerowych pod numerem PKD: 62.09.Z.

Niezbędne inwestycje

Do wykonywania pracy projektowych związanych ze sprzedażą bezpośrednia konieczny jest komputer oraz aplikacja w postaci szkieletu, który będzie można modyfikować. Bardzo ważne są kontakty, dlatego warto istnieć w klubach związanych z przedsiębiorczością np. BNI Polska oraz Studenckie Forum Business Centre Club.

Potencjalne zarobki

Koszt odpowiedniego oprogramowania ze stosownymi modyfikacjami i funkcjami, niezbędnymi do zarządzania sklepem, wdrożeniem oraz kursem, to około 80 tys. zł. Oczywiście świadczenie można wedle uznania dopełnić np. o aplikacje potrzebna do przeprowadzania rekrutacji handlowców. W takiej sytuacji koszt całkowitej aplikacji wzrasta do około 100 tys. zł.

Konieczne wydatki

  • Komputer – 2,5 tys. zł
  • Aplikacja do projektowania sieci sprzedaży – około 600 zł
  • Dodatkowe aplikacje – około 450 zł
  • Lokal – koło 4 tys. zł
  • Kapitał – około 4,5 tys. zł

O czym warto pamiętać?

Do pracy konieczna jest znajomość różnorodnych systemów niezbędnych do prowadzenia sieci sprzedaży. Sprzedaż odbywa się za pośrednictwem przedstawicieli. Forma sprzedaży powinna być dostosowana do produktu. Bardzo ważna kwestią jest dostawa, płatności, system rabatów i zniżek na produkty. Nie można zapomnieć również o wzajemnym rozliczaniu przedstawicieli, premiach za wyniki oraz określeniu optymalnego poziomu sprzedaży. Warto też zadbać o komunikacje z klientem. Sposób komunikacji jest ściśle uzależniony od grupy klientów oraz od sprzedawanego towaru. System powinien być wzbogacony o funkcje takie jak: księgowość oraz prowizje. Dużym atutem będzie założenie sklepu internetowego przeznaczonego zarówno dla klientów jak i dla przedstawicieli.

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:52