Hosting

Utworzono: 14 kwietnia, 2014 o 7:30

Firma obsługująca użytkowanie serwera

Przestrzeń internetowa nieustannie rośnie i się rozwija. Codziennie przybywają nowe witryny. Prawie każda firma działająca na dzisiejszym rynku posiada własną stronę internetową. Ta, która nie posiada jest uznawana za niewiarygodną i podchodzi się do niej z nieufnością oraz dystansem. Posiadanie własnej strony WWW to dodatkowa korzyść dla firmy, która w ten sposób pozyskuje klientów i nowe zamówienia. Posiadanie własnej witryny jest zatem priorytetem w wielu branżach.

Kto może zajmować się hostingiem?

Hostingiem najczęściej zajmują się osoby zorientowane w tej dziedzinie i dobrze przygotowane technicznie, interesujące się nowymi technologiami – informatyką i Internetem. Zgłaszając działalność gospodarczą związaną z hostingiem konieczne jest jej właściwe oznaczenie – PKD 63.11.Z.

Niezbędne inwestycje związane z działalnością

Serwery to specjalne komputery o dużej mocy, przystosowane do udostępniania swoich zasobów innym maszynom za pośrednictwem sieci internetowej. dokonując wyboru maszyny, która będzie pełniła funkcje serwera należy pamiętać przede wszystkim, że powinna ona posiadać m.in. duże i szybkie dyski twarde, najlepiej z rodziny SCSI, dużą ilość pamięci RAM oraz bardzo wydajne procesory. Serwery pracują bez przerwy dlatego powinny być niezawodne i dobrej jakości. Serwer powinien mieć wbudowanych co najmniej kilka zasilaczy oraz powinien być wyposażony w system awaryjny. Używany serwer można kupić już za 4 tys. zł, nowy natomiast, to wydatek rzędu 10 tys. zł i więcej. Istotną kwestią jest pomieszczenie czyli tzw. serwerownia z odpowiednią wentylacją i klimatyzacją. Koszt sprzętu oraz instalacji zamyka się w granicach 7 – 15 tys. zł. Nie można także zapomnieć o ochronie przeciw pożarowej i o stałym zasilaniu. Serwer musi także posiadać stały dostęp do Internetu i szybki transfer.

O czym warto pamiętać?

Obecnie dużą popularnością cieszy się tzw. hosting współdzielony. Oznacza to, że serwer jest wykorzystywany przez kilka podmiotów – osób. Każdy użytkownik serwera powinien mieć określony limit miejsca na serwerze z którego może korzystać. Dodatkowo dzieli także z innymi oprogramowaniem, mocą procesorów oraz pamięcią RAM. Dobrej jakości serwer może obsługiwać koło 1 tys. klientów.

Po upływie czasu stałemu klientowi można zaproponować tzw. VPS (Virtual Private Server). Dzięki niemu wraz z wykupionym pakietem udostępnia się klientowi większą przestrzeń na serwerze. Przestrzeń ta jest oddzielona, posiada osobne oprogramowanie i system operacyjny. Działania innych klientów nie zakłócają stabilności VPS.

Istnieje również możliwość skorzystania z serwerów dedykowanych. Są one przeznaczone dla bardzo wymagających klientów, który są zainteresowani pełną i dużą mocą obliczeniową. W takiej sytuacji serwer jest dostosowywany i konfigurowany zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami danej firmy.

Współdzielenie serwera niesie za sobą pewne zagrożenie. Jednym z nich jest otrzymywanie niechcianych wiadomości potocznie nazywanych SPAMEM. Niewiele trzeba, aby IP serwera znalazło się na czarnej liście nadawców, których wiadomości umieszczane są w koszu. Takiego problemu nie ma oczywiście w przypadku kiedy korzysta się z VPS, gdzie oddzielna przestrzeń na serwerze posiada własny, indywidualny adres IP.

Potencjalne zyski

Świadcząc usługi związane z hostingiem współdzielonym można zarobić rocznie 1 tys. zł rocznie. Za udostępnianie serwera w wariancie VPS rocznie można uzyskać do 4 do 9 tys. zł. Natomiast serwer dedykowany, skierowany głownie do firm powinien przynieść dochód około 13 tys. zł rocznie.

Konieczne wydatki

  • Serwer stary – 3 tys. zł i więcej
  • Serwer nowy – 10 tys. zł i więcej
  • Serwerownia i jej wyposażenie – w granicach 5 tys. zł
  • Klimatyzacja – około 14 – 16 tys. zł
  • Systemy zasilające – około 3 tys. zł
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:53