Własna firma

Utworzono: 12 kwietnia, 2014 o 6:33

Czyli samozatrudnienie jako sposób na własny biznes

Informacje ogólne:

Samozatrudnieniem określamy potocznie jednoosobową działalność gospodarczą.

W wielu przypadkach samozatrudnienie
jest działaniem wymuszonym przez pracodawców, którzy chcąc uniknąć wszelkiego rodzaju uniedogodnień, związanych z obowiązkami narzucanymi przez kodeks pracy, czy też wysokimi kosztami stałymi; Wywierają oni presję na swoich pracodawców, aby ci założyli własną działalność gospodarczą.

Oczywiście zakładanie firmy z nacisków pracodawcy nie jest żadną regułą, bowiem wiele osób wybiera samozatrudnienie i zakłada swoją firmę z własnej i nieprzymuszonej woli, po to aby lepiej się realizować w gospodarce opartej o wolny rynek.

Niemniej jednak, nawet w każdym z przypadków powiadanie własnej firmy, ma nie tylko swoje wady, ale tez wymierne korzyści.

Wady i zalety posiadania działalności gospodarczej:

Dla pracodawcy przejście jego pracowników na własną działalność jest przede wszystkim istotne z tego względu, iż ponoszą oni o wiele mniejsze nakłady finansowe. Zauważmy fakt, iż przedsiębiorca zatrudniający przykładowo osobę za najniższa stawkę krajową, ponosi ze swojej kieszeni wydatek kilkaset złotych większy niż kwota, którą otrzymuje pracodawca. Są to oczywiście różnego rodzaju obciążenia parapodatkowe i podatkowe (orientacyjnie do każdej przekazanej swojemu pracownikowi złotówki dopłacają około 80 groszy!). Tym samym pracodawcy mogą zaoferować wyższą pensję pracownikowi, który prowadzi swoją działalność gospodarczą.

Z kolei osoby samozatrudnione, prowadzące swoją jednoosobową działalność gospodarczą mają prawo do rozliczania się stawka ryczałtową, bądź też według stawki liniowej podatku dochodowego (19%). Pracownicy pracujący jako osoby fizyczne muszą natomiast płacić stawki podatku progresywnego (18% i 32%). Co więcej osoby mające działalność gospodarczą, ponoszą mniejsze opłaty na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo dochodzi fakt, iż posiadając własną firmę
możemy świadczyć nasze usługi również innym podmiotom, niżeli jeden pracodawca.

Do wad prowadzenia własnej jednoosobowej firmy należy zaliczyć z pewnością, o wiele mniejszą stabilność zatrudnienia, mniejsze prawa do urlopu, czy też obowiązek prowadzenia własnej księgowości (w tym przypadku warto korzystać z darmowych, bądź niedrogich programów komputerowych).

Konkludując, własna firma to zdecydowanie doskonały sposób na osiągnięcie niezależności finansowej, oraz ustabilizowanie swojego życia zawodowego, w takim kierunku, który interesuje nas najbardziej i w takim, którym możemy czuć się spełnieni na wielu płaszczyznach.

Skąd wziąć fundusze na rozpoczęcie własnego biznesu?

Pieniądze są dość istotnym problemem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Często ich brak uniemożliwia prowadzenia własnego biznesu. Jest to czynnik skutecznie ograniczający działalność w początkowej fazie jej powstawania. Dla początkującej osoby, która chce rozpocząć własną działalność jest to poważny problem, gdyż jej szanse na pozyskanie finansowego wsparcia są niewielkie. Wszelkie firmy świadczące poręczenia finansowe i udzielające pomocy finansowej w formie np. kredytów, wymagają stosownych dokumentów.

Dokumenty, które poświadczają historię firmy oraz jej dochody, mają pomóc w uzyskaniu pożyczki lub kredytu. Dzięki nim właściciel danej firmy jest bardziej wiarygodny, a jego możliwości finansowe są pewniejsze. Na początku przedsiębiorca wkraczający na rynek nie może liczyć na taką pomoc jak kredyt czy leasing. Jest to możliwe po co najmniej półrocznej działalności przedsiębiorstwa, dopiero wtedy można ubiegać się o pomoc w formie np. kredytu.

Pomocne dla początkujących przedsiębiorców są np. programy unijne wspierające rozwój. Dzięki nim można skorzystać ze szkoleń, konsultacji, a starać się o wsparcie finansowe, które nie będzie podlegało zwrotowi. Do uzyskania bezzwrotnej pomocy finansowej, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów. Dodatkowo osoby bezrobotne uzyskują dofinansowanie oraz pomoc z Urzędu Pracy. Dzięki ich wsparciu możliwe jest założenie własnej działalności.

Przykładowa pomoc finansowa:

  • własne środki np. oszczędności
  • zaliczki, przedpłaty od klientów
  • kredyt bankowy lub pożyczka
  • środki z funduszu poręczeniowego
  • dotacje
  • prywatna pożyczka
  • rachunek z kontem kredytowym
  • środki z programów wspierających zakładanie własnej firmy
  • leasing
  • factoring
            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 5 maja, 2014 o 11:50