Rękodzielnictwo jako sposób na biznes
W dzisiejszych czasach sporym zainteresowaniem cieszy się ręczna produkcja różnorodnych artykułów p. kolczyków i różnego rodzaju biżuterii. Rozpoczęcie tego rodzaju działalności jest dość trudne. Musimy się liczyć z tym, że nie od razu odniesiemy sukces. Na efekty naszej pracy będzie trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.
Kto może się podjąć się własnoręcznej produkcji?
Możliwości jest wiele. Wiele artykułów można robić ręcznie. Wystarczy być pomysłowym i oryginalnym w wybranej dziedzinie. Warto się zastanowić jakie umiejętności posiadamy i co jest naszą pasją. Często opłaca się wykorzystać swój potencjał i talent artystyczny do pracy zarobkowej. Możemy się zając np. szyciem ubrań np. swetrów. Jeśli posiadamy talent artystyczny możemy zając się produkcją zaproszeń lub kartek okolicznościowych. Kobiety coraz częściej zajmują się tworzeniem biżuterii – kolczyków, bransoletek i naszyjników. Oficjalnie własnoręczna produkcja artykułów określana jest pracą chałupniczą. Rejestrując własną działalność należy podać co jest przedmiotem produkcji i jaki jest zakres naszej pracy.
Przykładem wykonywania produktów własnoręcznie jest sklep internetowy Gagat dostępny pod nazwą: Biżuteria artystyczna GAGAT. Wyroby nie muszą od razu być ze złota i pochłaniać mnóstwo pieniędzy. Artyści pracujący w tym sklepie zaczynali od miedzi i srebra a wyroby mozna podziwiać na www.artystyczna-bizuteria.pl.
Niezbędne inwestycje
Do rozpoczęcia tego rodzaju działalności są potrzebne materiały niezbędne do produkcji. W przypadku produkcji biżuterii będą to kamienie, koraliki, zapięcia i odpowiedni sprzęt przeznaczony do tworzenia biżuterii. Na zakup potrzebnych artykułów powinniśmy przeznaczyć około 3 tys. zł. Jeśli natomiast czujemy, że nasze umiejętności nie są wystarczające do wykonywania pracy chałupniczej, powinniśmy się zapisać na stosowny kurs doszkalający np. koralikowego lub rzeźbiarskiego. Do sprzedaży artykułów możemy wykorzystać Internet i sprzedawać towar poprzez własną stronę internetową lub aukcję. Jeśli zdecydujemy się na aukcje internetowe, powinniśmy pamiętać, że tam pobierane są opłaty za sprzedaż przedmiotu oraz jego wystawianie. Takie zasady obowiązują np. na portalu allegro.pl i są one wyszczególnione w regulaminie aukcji.
O czym warto pamiętać?
Najlepszym sposobem na szukanie zleceń jest Internet. Należy jednak zachować ostrożność i dystans do pojawiających się w sieci ogłoszeń. pojawia się wiele nieuczciwych propozycji pracy zarobkowej, gdzie trzeba najpierw wpłacić wpisowe. Zwykle potem nie dostaje się opłaty za wykonana prace lub przysłane materiały są niekompletne. Zdecydowanie lepiej samemu rozpocząć działalność, wykorzystując do tego celu własne materiały. Wiele natomiast jest ofert sprzedaży bezpośredniej tzw. akwizycji. Popularnością cieszą się ręcznie wykonane produkty typu: biżuteria, kartki okolicznościowe, chustki z haftem oraz odzież. Takie ogłoszenia można znaleźć na oficjalnych stronach miast, urzędów pracy oraz na portalach branżowych. Dobrze jest założyć konto na jednym z nich np. Oferia, Oferteo czy Gumtree.
Konieczne wydatki
- Komputer – 3 tys. zł
- Kapitał obrotowy – 2-3 tys. zł w zależności od rodzaju produkcji
Przydatne informacje
Z pracy chałupniczej utrzymuje się spora część społeczeństwa. Dla około 150 – 300 tys. osób jest to główne źródło dochodu. Dla 170 tys. jest to natomiast zajęcie dodatkowe, traktowane jako dorabianie do pensji. Chcąc zyskać renomę i prestiż na rynku warto zadbać o jakość i staranność wykonana artykułów np. biżuterii oraz o oryginalność i niepowtarzalność oferowanego towaru. Warto tez zainwestować w materiały najwyższej jakości. Dzięki temu wzrośnie zainteresowanie naszą działalnością i przybędzie nam nowych i stałych klientów.