Bitcoin – o co właściwie chodzi z tymi kryptowalutami?

Utworzono: 15 lutego, 2021 o 3:42

Dla osób niezaznajomionych z tematem kryptowalut wzrost ich cen i popularności wydaje się nie być niczym uzasadniony. Przecież przy większej awarii prądu nie mamy dostępu do swojego portfela w którym są zapisy cyfrowe ile danej kryptowaluty posiadamy. W razie dłuższej awarii prądu czy jakichkolwiek zmian w strukturze geopolitycznej nasz majątek w postaci cyfrowych, umownych zapisów, może przepaść. Trudno byłoby wymienić nawet 100 000 BTC wartych miliardy Euro  na jeden bochenek chleba.

Zagubione Bitcoiny to około 25% wszystkich dostępnych BTC.

Szacuje się że od 17% do 23% Bitcoinów zostało po prostu zapomnianych, zgubionych i już na zawsze utraconych. Na zawsze bo odnalezienie starego, wyrzuconego dysku HDD z prywatnym kluczem jest nierealne. Liczbowo wygląda to tak, że około 4 milionów Bitcoinów zostało zagubionych. Dodatkowo 2 miliony zostało straconych przez ataki hackerskie. Mamy więc 6 milionów BTC które są poza rynkiem. Zostało więc 70-75% Bitcoinów na rynku.

Widać tutaj wyraźnie że dużym minusem BTC dla ludzi zapominalskich jest to, że jedyny dowód czyli klucz prywatny to jak kupon z loterii. Nawet jak wygramy to bez kuponu pieniędzy nie odbierzemy. W przypadku kryptowalut jedynym dowodem, że to nasze cyfrowe pieniądze, jest właśnie klucz prywatny którego pierwsze znaki wyglądają mniej więcej tak: 8fd7jg98kl8d9a3lk…. W porównaniu np. z kartą kredytową w przypadku której, jak ją zgubimy czy też zostanie nam skradziona, wystarczy zadzwonić do banku, przy Bitcoinie nikt nam nie pomoże po okazaniu dowodu ID.

To co jest minusem dla ludzi zapominalskich bądź nieostrożnych jest wielkim plusem dla ludzi prowadzących szemrane interesy. Handel bronią, narkotykami, finansowanie niewygodnych osób czy organizacji? Bitcoin jako w pełni anonimowa waluta niestety znakomicie nadaje się do szarej i czarnej strefy.

O co więc w tym wszystkim chodzi? Aby to zrozumieć trzeba przyjrzeć się historii najstarszej kryptowaluty czyli Bitcoinowi.

Czym charakteryzuje się kryptowaluta Bitcoin?

W latach 2000, przy bardzo szybko rozwijającym się Internecie i transakcjach płatniczych, nastąpiło zapotrzebowanie na cyfrową walutę, która była by odpowiednikiem naturalnego złota. Zarówno złoto jak i Bitcoin jest ograniczony ilościowo.  Zasoby złota wydobytego na świecie szacuje się na 160 000 ton (plus około 50 000 ton jeszcze nie wydobytego) a ilość sztuk Bitcoina jest ustalona na maksymalnie 21 milionów (w tym 18,7 miliona sztuk już wydobyto). Bitcoina jak i złota nie można dodrukować, jak np. papierowy pieniądz. Wartość takiej waluty teoretycznie jest więc nieinflacyjna – nie traci wartości z biegiem czasu, a nawet zyskuje na wartości, wywierając presję deflacyjną. Szczególnie w okolicznościach  psucia pieniądza fiducjarnego masowym dodrukiem walut banków centralnych.

W 2009 roku osoba lub grupa ludzi pod pseudonimem Satoshi Nakamoto udostępniła open sourcowy czyli otwarty kod do dowolnego użytku cyfrowej waluty – Bitcoina. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 000 000 jednostek pod nazwą satoshi. Założenia funkcjonowania tej cyfrowej waluty są bardzo bezpieczne:

  • Całkowita decentralizacja transakcji
  • Sieć peer-to-peer – bezpośrednia komunikacja między użytkownikami bez pośredników, bez właściciela i zarządcy
  • Jawność i przejrzystość wszystkich transakcji -księga wszystkich transakcji Bitcoina jest publiczna, każdy ma do niej wgląd.
  • Ewentualne zmiany w protokole Bitcoina muszą być przegłosowane w sposób demokratyczny pośród użytkowników sieci.
  • Brak możliwości fałszowania transakcji, zwrotu kryptowaluty i blokowania transakcji bądź dodawania „drukowania” Bitcoinów.

Jak działa wymiana Bitcoinów?

Najpierw podpis cyfrowy ulega hashowaniu algorytmem SHA256 a następnie ten ciąg 256 cyfr  jest szyfrowany asymetrycznie czyli przy użyciu klucza publicznego i prywatnego. Najpierw generowany jest klucz prywatny i na jego podstawie klucz publiczny – nigdy odwrotnie.

Wysyłka Bitcoinów odbywa się na klucz publiczny który jest jawny.

Odbiór następuje przy użyciu prywatnego klucza którego nikomu nie można zdradzić. Zapewnia to anonimowość i bezpieczeństwo. W praktyce na Bitcoiny czeka się około 10 minut kiedy sieć potwierdzi autentyczność transakcji.

Blockchain – Cyfrowa księga główna zawierająca wszystkie transakcje na Bitcoinie od początku jego powstania. Saldo na poszczególnych kontach jest obliczane na podstawie wcześniejszych zapisów transakcji. To że posiadasz 1 BTC nie jest wiec nigdzie zapisane a musi być obliczone co robią właśnie Minerzy. Blockchain czyli tę Cyfrową Księgę można podejrzeć w każdym momencie ale zmienić tylko przy pomocy dużej mocy obliczeniowej. I tutaj przychodzą z pomocą, wspomniani wcześniej, Minerzy czyli Wydobywacze Bitcoinów. Za swoja pracę otrzymują nagrody w postaci BTC. Blockchain czyli ciąg bloków raz zatwierdzony nie jest zmieniany. Kolejne bloki są po prostu dopisywane do łańcucha a Miner otrzymuje wynagrodzenie tzw block reward – obecnie 6.25BTC

Przyszłość Bitcoina

W roku 2030 zostanie wydobytych 99% Bitcoinów. W momencie kiedy zostanie wydobyty ostatni Bitcoin, aby Bitcoin funkcjonował, sieć w dalszym ciągu będzie musiała posiadać minerów. Minerzy przestaną wydobywać wolne bloki z BTC ale będą niezbędni do potwierdzania transakcji i tworzenia nowych bloków.

Więcej na temat BTC w wersji niemieckojęzycznej możecie znaleźć w tym artykule: Was ist Bitcoin?

            
                         
        
Ostatnio modyfikowano: 15 lutego, 2021 o 3:43